Kupuješ power bank? Šta prvo treba da znaš (Vodič za kupovinu)
Vodiči za kupovinuAko vam je puna kapa pametnih uređaja koji su prazni nakon samo par sati korišćenja, tada dopustite da vas upoznamo s uređajem koji će vam promeniti život.
Eksterna baterija, prenosni punjač ili power bank praktična je stvarčica sa kojom možete puniti sve uređaje koji imaju USB i micro USB ulaz - npr. akcione kamere, fotoaparate i e-čitače knjiga.
Ali pre nego što krenete da punite svoje uređaje gde god se nalazili, mora da znate odgovore na ova pitanja:
- Za koji uređaj vam treba power bank - mobilni telefon, tablet, laptop?
- Da li treba da punite više uređaja odjednom?
- Koliko često treba da ih punite?
Nakon što saznate odgovore na ta pitanja, možete doneti najvažniju odluku kod kupovine eksterne baterije - kakav kapacitet eksterna baterija treba da ima.
Kapacitet
Kapacitet eksterne baterije meri se u miliampersatima (mAh). Pronaći ćete power bank s 1000 mAh pa sve do 15 hiljada mAh, i više.
Recimo da imate Samsung Galaxy S7 čiji kapacitet baterije iznosi 3000 mAh.
Tek između 70% i 90% kapaciteta eksterne baterije je iskoristivo.
Da bi s eksternom baterijom napunili S7 od 0 do 100%, treba vam eksterna baterija koja takođe ima kapacitet od 3000 mAh, zar ne? Netačno. A evo i zašto.
Tokom punjenja svaki power bank gubi deo svoje energije. To znači da će tek između 70% i 90% kapaciteta eksterne baterije biti iskorišćeno za punjenje uređaja.
Dakle, da bi se vaš prazan Samsung u potpunosti napunio preko eksterne baterije, ona treba da ima kapacitet od minimalno 3300 mAh.
Koliki zapravo kapacitet eksterna baterija treba da ima? Zavisi o tome kako i za šta ćete da je koristite.
Preporučljivo je da power bank ima dovoljno veliki kapacitet da minimalno jednom može u potpunosti napuniti vaš uređaj. A izračunaćete ga tako da kapacitet baterije uređaja uvećate za 20%.
Sve se svodi na to koliko često nameravate da ga koristite. Ako ćete uređaj spajati na eksternu bateriju svaki dan, neka njen kapacitet bude što veći. Ako je power bank nešto za izuzetne slučajeve, manji kapacitet je dovoljan.
Ako idete na putovanje i nameravate da puno slikate, tada je power bank većeg kapaciteta bolja opcija.
S obzirom na kapacitet, eksterne baterije možemo podeliti u tri kategorije:
1. Niža kategorija - do 2000 mAh
U ovoj kategoriji nalaze se cenovno najpristupačnije eksterne baterije. One će uglavnom napuniti mobilni do pola. Manjih su dimenzija, a neke čak izgledaju kao privezak za ključeve.
Zato su izuzetno praktične za nošenje, a najbolje su za hitne slučajeve.
Zbog slabog kapaciteta ove eksterne baterije ne mogu da pune tablete ni druge uređaje većeg kapaciteta.
2. Srednja kategorija - do 6000 mAh
Power bank od 6000 mAh bez problema može u potpunosti da napuni mobilni, i to nekoliko puta - u zavisnosti o kapacitetu baterije mobilnog.
Štaviše, ovakvim eksternim baterijama možete puniti i tablet, a neke imaju i više od jednog USB ulaza. To znači da na takav power bank možete spojiti više uređaja.
Veće dimenzije smanjuju prenosivost, ali ne drastično. Možda nećete uvek moći da punite mobilni u džepu od jakne, ali ovakav power bank lako ćete staviti u torbu i koristiti bez problema.
3. Visoka kategorija - do 10 000 mAh i više
Sa ovakvom eksternom baterijom možete da punite mobilni opet i opet i opet. Ali s obzirom na veliki kapacitet, bolje će poslužiti za veće uređaje, poput tableta ili čak laptopa.
Ovakve eksterne baterije nisu praktične kao one iz prve kategorije. Većih su dimenzija i teže, a to znači da kod prenošenja treba da pazite gde ćete ih i kako smestiti.
Ako putujete, treba da znate da postoje aviokompanije koje ograničavaju donošenje eksternih baterija visokog kapaciteta u avion.
Ako želite da spojite laptop na power bank od 15 000 mAh na letu preko Atlantika, to možda neće biti moguće. Obavezno se prvo informišite.
Brzina punjenja
Neće svaki power bank puniti uređaje istom brzinom.
To ćete saznati tako da proverite izlaznu struju koja govori koliko struje power bank otpušta. Najčešće se radi o 1A (5W), dok kod eksternih baterija koje održavaju brzo punjenje iznosi 2A (10W) ili 2.5A (12.5W).
Da bi brzo napunili uređaj, i power bank i uređaj moraju podržavati mogućnost brzog punjenja.
Međutim, čak i ako imate power bank sa kojim možete brzo da punite, to vam ništa ne znači ako i vaš uređaj ne podržava brzo punjenje. I obrnuto - ako na uređaju postoji mogućnost brzog punjenja, ali ga spojite na power bank koji ima samo 1A izlazne struje, uređaj će se puniti normalnom brzinom.
Pre kupovine eksterne baterije proverite kakva izlazna struja je potrebna vašem uređaju.
Takođe mora da uzmete u obzir koliko brzo se puni sam power bank. Power bank nije neiscrpan pa ćete pre ili kasnije morati da ga napunite. A što je kapacitet eksterne baterije veći, to će se ona duže puniti.
Ako želite power bank od 10 000 mAh, morate biti spremni da ga punite 12 sati. Čak i uz tehnologiju brzog punjenja, punjenje će potrajati barem 7 sati.
Power bank se puni jednako kao i svaki drugi uređaj - USB priključak spojite na punjač kojeg uključite u utičnicu u zidu.
USB priključak dobićete uz većinu eksternih baterija. Njega jednostavno spojite na punjač koji ste dobili uz mobilni, a možete da kupite i dodatni adapter.
Umesto toga, power bank možete da punite preko uključenog laptopa, ali u tom će se slučaju puniti sporije.
Power Bank dodatne funkcije
- pametno punjenje
- punjenje na solarnu energiju
- punjenje više uređaja odjednom
- ekran
Jedna od zanimljivih dodatnih funkcija je pametno punjenje.
Kod pametnog punjenja power bank prepozna kada ste na njega spojili uređaj i automatski počne da ga puni. Kod eksternih baterija koje nemaju opciju pametnog punjenja prvo mora da pritisnete tipku na bateriji.
Pametno punjenje zgodan je dodatak, ali ne toliko revolucionaran da bez njega ne bi mogli da preživite. Imate ograničen budžet? Običan power bank će vam poslužiti.
Postoje eksterne baterije koje se pune na solarnu energiju, što znači da u potpunosti možete prestati zavisiti o struji. Ako često boravite u prirodi, solarni power bank je vrhunac praktičnosti.
Kod eksternih baterija na solarnu energiju treba da pazite da ih ne ostavite predugo na suncu, jer visoke temperature ubrzavaju trošenje baterije.
Pojedine eksterne baterije mogu puniti više uređaja odjednom. Ako imaju dva USB izlaza, često jedan izlaz ima veću izlaznu struju od drugog.
Kako biste znali koliko je struje preostalo u vašoj eksternoj bateriji, praktično je kupiti onu sa ekranom koji pokazuje stanje kapaciteta. Budući da su takve baterije malo skuplje, dobar su izbor baterije s LED lampicom koja pokazuje kada se power bank napunio.
Čuvanje eksterne baterije
Power bank je vrlo sličan baterijama u pametnim telefonima jer se takođe radi o litijum-jonskoj bateriji. To znači da za power bank važe ista pravila čuvanja kao i za mobilne telefone.
Nemojte da dopustite da se vaš mobilni ili uređaj u potpunosti isprazne pre nego što ga priključite na power bank. Ako držite bateriju uređaja na minimalno 40%, biće zdravije i za uređaj i za power bank.
Izbegavajte izlaganje power bank visokim temperaturama, a najbolja zaštita je umereno korišćenje.
Kao i baterija na mobilnom, eksterne baterije imaju ograničeni životni vek, a on zavisi o tome koliko često ćete je koristiti.
Pogledaj i ostale vodiče za kupovinu:
- Koji tablet kupiti
- Koji digitalni fotoaparat kupiti
- Vodič za kupovinu mobilnog telefona
- Vodič za kupovinu televizora
Imaš dodatni savet o eksternim baterijama koji nismo spomenuli? Podeli u komentarima!