Koju mašinu za pranje veša kupiti - vodič za kupovinu
Vodiči za kupovinuJedan od najsrećnijih osećaja je miris sveže opranog, osušenog i ispeglanog veša. Ali kada ste se vratili s posla dočekala vas je poplava u kupatilu, a usred nje mrtva mašina za veš?
Na tržištu postoji toliko bogat izbor da je izbor najbolje mašine za veš postao pravi izazov. Zanima vas na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine nove mašine? U nastavku sledi nekoliko praktičnih saveta kako biste izabrali mašinu za veš upravo po vašoj meri.
Gornje punjenje vs. prednje punjenje
Mašine možemo podeliti u dve kategorije:
- Mašine za veš sa gornjim punjenjem
- Mašine za veš sa prednjim punjenjem
Koju od te dve mašine ćete izabrati zavisi o raspoloživom slobodnom prostoru, broju članova domaćinstva i ličnim navikama.

Mašine sa gornjim punjenjem su više, ali uže zbog toga sa svojih 40 cm širine zauzimaju i manje prostora. Ali, istovremeno imaju i manji kapacitet od mašina sa prednjim punjenjem, a takođe troše i malo više energije i vode. To je zato što se moraju u potpunosti napuniti vodom, za razliku od mašina sa prednjim punjenjem.
Praktičnost kod mašina s gornjim punjenjem sastoji se u tome što je u toku pranja moguće otvoriti poklopac i dodati komade veša koje ste možda zaboravili ubaciti pre početka pranja. Kod mašine s prednjim punjenjem to nije moguće jer bi otvaranjem iscurila voda.
Mašine sa prednjim punjenjem kod nas su puno popularnije. Veliki izbor uticao je i na niže cene u poređenju s mašinama s gornjim punjenjem. Kod mašine s prednjim punjenjem možete ostaviti vratašca otvorena kada ne radi, što pozitivno utiče na svežinu bubnja.

Takve mašine obično imaju i veći bubanj, što znači da se veš bolje pere i manje gužva. A veća vratašca ujedno znače i lakše rukovanje sa vešom.
Postoji i treća kategorija mašina – mašine koje ujedno peru i suše veš. Iako je privlačno imati dva uređaja u jednom, takve mašine obično koštaju puno više i imaju mali kapacitet. Kada se uporedi cena kombinovane mašine za pranje i sušenje veša, uglavnom je jednaka kao da ste kupili pojedinačne uređaje. Preporučuju se domaćinstvima gde se veš ne pere toliko često i gde je ušteda na prostoru izuzetno važna.
Veličina je bitna
Ako se pitate koliko velika mašina za veš treba da bude, to zavisi o broju ljudi koji tu mašinu koriste, odnosno koliko često perete veš. Mašine najčešće dolaze sa kapacitetom od 3 do 9 kilograma.
U pravilu važi sledeće:
Broj osoba u domaćinstvu | Kapacitet mašine |
1 | do 5 kg |
2 | 5 - 6 kg |
3 - 4 | 6 - 7 kg |
6 i više | 7 - 9 i više |
Da biste stekli bolji utisak koliko se veša može oprati u jednom pranju, znajte da mašina s kapacitetom od 5 kg odjednom može oprati oko 16 većih košulja. Jedan kilogram odeće bila bi kombinacija jednog para farmerica i košulje ili dva - tri veća peškira.
Bitno je napomenuti da se maksimalni kapacitet odnosi samo na osnovni program pranja. Posebni programi obično zahtevaju stavljanje manje veša u mašinu.
Šta znači brzina obrtaja?
Za brzinu obrtaja kod nas se ustalila reč centrifuga.
Mašine u pravilu dolaze s rasponom od 400 do 1600 obrtaja u minuti, pa i više. Što je veći broj obrtaja, to mašina iz veša ukloni više vlage, a to znači da će vešu trebati manje vremena da se osuši. Veća brzina obrtaja takođe znatno utiče na povećanje buke koju mašina proizvodi.
Prosečnom korisniku se preporučuje kupovina mašine između 800 i 1200 obrtaja. Što je veći broj obrtaja, to će rasti i cena mašine. Manji broj obrtaja obično imaju starije ili energetski manje efikasne mašine, a sve iznad 1200 obrtaja će značajno povećati cenu mašine bez značajnijeg učinka na pranje.
U obzir uzmite i uslove koje imate za sušenje veša. Ako imate dovoljno prostora i vremena za sušenje, tada vam nije potrebna mašina s jako velikim brojem obrtaja.
U obzir treba uzeti i to da pojedini materijali, kao što je vuna, ne trpe veliku brzinu obrtaja jer ona može izazvati oštećenja. Ako često perete takve materijale, razmislite o kupovini mašine za veš s manjim brojem obrtaja u minuti ili uzmite onu mašinu koja ima mogućnost izbora brzine obrtaja.
Funkcije mašine za veš
Razlikujemo dve vrste programatora:
- Mehanički programator
- Elektronski programator
Mehanički programator je jednostavniji i nudi manji broj opcija. Elektronski programator je malo sofisticiraniji s većim brojem mogućnosti koje pranje prilagođavaju vrsti i količini veša.
Većina mašina doći će s osnovnim programima pranja – – za pranje belog i osetljivog veša, brzo pranje itd. Novije mašine dolaze s nizom dodatnih mogućnosti, kao što su odlaganje uključivanja pranja (na primer naredite mašini da se uključi kada je struja jeftinija), simulacija ručnog pranja osetljivih tkanina, program za lakše peglanje, odbrojavanje preostalog vremena do kraja pranja itd.
Korisna opcija je i postojanje ekonomičnog pranja. Ono donosi značajnu uštedu energije, a obuhvata kratko pranje veša koje nije jako isprljano. Ukoliko mašina nudi i mogućnost pranja u hladnoj vodi, tim će vaša ušteda biti još veća.
Mašina A+++ energetskog razreda može uštediti 50% više od klasičnog A razreda. Međutim, to nije uvek tako.
Ako neko u vašoj porodici pati od osetljivosti na deterdžent za pranje veša, uzmite onu mašinu koja dolazi sa mogućnošću dodatnog ispiranja. Tako ćete biti sigurni da nisu ostali tragovi deterdženta. Brzo pranje je takođe korisna funkcija ako imate odeću bez mrlja kojoj nije potrebno snažno pranje.
Ako vam je ušteda bitna, obratite pažnju na energetsku efikasnost mašine. Domaćinstvima s većim brojem članova gde se mašina za veš često koristi preporučljivo je odabrati kvalitetan model višeg energetskog razreda jer će tako doći do značajne uštede u potrošnji vode i električne energije.
U teoriji uređaj najvišeg energetskog razreda A+++ može uštedeti i do 50% više od običnog A razreda. Međutim, poređenja u praksi su pokazale da A+++ mašine ponekad operu veš gore od mašine obične A klase, a ni ušteda na energiji nije značajnija budući da takve mašine često imaju niz dodatnih funkcija.
Ukoliko imate manje veša i retko koristite mašinu, ne treba da se bojite i da kupite mašinu nižeg energetskog razreda. Prosečnom korisniku mašina A kategorije je dovoljna.
Savremene mašine imaju jako praktičnu funkciju koja sprečava da vam se pola stana poplavi vodom ako dođe do kvara mašine. Radi se o sigurnosnom mehanizmu koji detektuje curenje vode iz mašine. U tom se slučaju voda skuplja na dnu uređaja i ne može iscuriti. Ovu funkciju uglavnom poseduju skuplji modeli, pa je potrebno izračunati koliko vam se to finansijski isplati.
Umesto toga možete kupiti i dvostruku izlaznu cev i instalirati je na mašinu za veš, a ona može sprečiti izlivanje vode ako dođe do oštećenja creva za odvod vode.
Koristan element je svakako i mogućnost vađenja posude za doziranje praška. Njih je s vremenom potrebno isprati od deterdženta za pranje omekšivača koji se na njoj znaju nakupiti i tada često uzrokuju neprijatan miris.
Obratite pažnju na buku
Svi znamo da prilikom centrifuge mašine mogu biti prilično glasne.
Kod većine mašina jačina buke se uglavnom kreće između 70 i 80 decibela. Ukoliko ćete mašinu često paliti tokom noći kada je struja jeftinija, a posebno ako živite u stanu tankih zidova, preporučljivo je kupiti mašinu koja proizvodi manje buke.
Koju mašinu preporučiti?
Kakvu ćete mašinu za veš izabrati najviše zavisi o vašim prostornim i finansijskim mogućnostima.
Budući da se raspon cena kreće od 23 000 za one jednostavnije, pa do preko 170 000 dinara za najnaprednije modele, pronaći će se nešto za svakoga. U proseku kvalitetnu mašinu s dobrom uštedom energije i dobrim izborom funkcija možete pronaći za 30 000 dinara.
Jedna od prednosti jeftinijih mašina je ta da niža cena ne podrazumeva manji kvalitet - takve mašine samo obično imaju manje dodatnih funkcija koje prosečnom korisniku u pravilu nisu ni potrebne.
- ako imate malo prostora, uzmite mašinu koja ima punjenje s gornje strane
- kombinaciju mašine za pranje i sušenje veša uzmite ako veš ne perete često i ako nikako nemate dovoljno prostora za dva odvojena uređaja
- mašine između 800 i 1200 obrtaja će odgovarati većini ljudi, sve iznad će povećati cenu mašine bez značajnijeg poboljšanja pranja
- obratite pažnju na kapacitet mašine - on mora biti proporcionalan broju osoba u domaćinstvu
- ako mašinu često koristite, uzmite onu koja troši što manje energije (A razred)
- nemojte se zamarati dodatnim funkcijama ako ih nećete redovno koristiti, jer sve naprednije funkcije automatski znače i višu cenu
- pripazite na količinu buke koju mašina proizvodi, pogotovo ako će biti uključena noću
Nastavi da čitaš: