Ostali članci

Saveti za kupovinu grafičke kartice

Ako ste početnik u gaming svetu, verovatno ste shvatili da je izbor najbolje grafičke kartice najvažniji. Ali i najteži. S obzirom na veliki izbor i stalno pojavljivanje novih, poboljšanih verzija kartica, teško je odlučiti koju grafičku karticu na kraju kupiti. Ako vas od velikog izbora već pomalo boli glava, sastavili smo popis od nekoliko saveta koje svakako treba da uzmete u obzir prilikom kupovine grafičke kartice. 

Graficke kartice

Izbor najbolje grafičke kartice dugotrajan je proces koji zahteva puno istraživanja i  upoređivanja različitih kartica. Umesto da pišemo roman o tome koju grafičku karticu da kupite, izdvojili smo nekoliko elemenata koje početnici često pogrešno protumače ili na koje zaborave da obrate pažnju.

Nije uvek bitno imati što veću memoriju, izbor proizvođača grafičke kartice težak je kao pokušaj da se odgovori šta je bilo pre, kokoška ili jaje, a uz upoređivanje silnih specifikacija ponekad zaboravimo da proverimo da li imamo dovoljno jak računar. 

Koje su osnovne stvari na koje treba obratiti pažnju pri izboru grafičke kartice?

Memorija

Veći RAM znači i bolje iskustvo? Ne obavezno. 

Vrsta, propusnost i brzina memorije jednako su važni, ako ne i važniji od količine memorije.

Danas kartice uglavnom dolaze s GDDR3 ili GDDR5 memorijom. Koja je razlika? GDDR5 ima duplo veću propustljivost. Veća propustljivost znači brže i kvalitetnije prikazivanje slike. Propustljivost se meri u gigabajtima po sekundi, a na nju utiču brzina klokovanja (eng. clocking) u MHz i veličina memorijskog interfejsa u bitima. 

Na primer, zver kao što je GTX 1080 ima 8GB RAM-a, brzinu memorije od 10 Gps, propustljivost od čak 320 GB/s i 256 bitni memorijski interfejs. To je trenutno najbolja grafička kartica na tržištu. Iako su brojke impresivne, prosečnom korisniku je 1 GB GDDR5 memorije dovoljna.

Često je bolje da su brojevi što veći, ali neka vas visoke cifre ne zavedu. Potrebno je gledati sve specifikacije grafičke kartice zajedno, a ne samo pojedinačne brojke.

Nvidia ili AMD?

Nvidia ili AMD grafičke kartice

Na ovo je pitanje lako odgovoriti kao i na ono koji je sistem bolji - iOS ili Android. Dakle, odgovor je - da odgovora zapravo nema.

Da li ćete izabrati Nvidia ili AMD grafičku karticu zavisi o tome koliko ste za nju spremni izdvojiti i koje performanse od nje zahtevate. Oba kampa imaju zagrižene fanove koji bi pre umrli nego ikada koristili grafičku karticu drugog proizvođača. Ali, bolje je smiriti strasti i pokušati sagledati situaciju objektivno.

Uopšteno je mišljenje da su  Nvidijine grafičke kartice skuplje, ali zato i bolje od AMD-ovih. Ali, to nije obavezno tako. Za neke od starijih AMD-ovih grafičkih kartica koje su izašle pre novog RX 480 trebali ste izdvojiti istu količinu novca kao za Nvidijine. 

Što se tiče snage, Nvidijine grafičke kartice odnose krunu. Međutim, ne treba svaki gamer čudovišnu grafičku karticu. Štaviše, istraživanja su pokazala da prosečni gamer igra s 1080p rezolucijom, a upravo  na taj segment puca AMD. 

I Nvidia i AMD proizvode dobre grafičke kartice, pa preporučujemo da svoju pažnju, umesto na brend, usmerite na pronalazak dobrog odnosa između cene i kvaliteta.

  • Za više detalja o izboru između Nvidije i AMD-a pronađi ovde.

Kakav PC imate?

Desktop računar

Možete kupiti najskuplju i najjaču grafičku karticu koja postoji, ali od nje nećete imate prevelike koristi ako nemate sistem koji s tom karticom može da radi. 

Pre kupovine grafičke kartice proverite kakvo napajanje ima vaše računar i uporedite brojeve s karticom koju želite da kupite. Ako dolazi do nesrazmera među brojevima, možete ili uzeti slabiju karticu ili nadograditi računar. 

Ako se odlučite na poboljšanje napajanja, držite se proverenih proizvođača jer je sigurnije uložiti u kvalitet i dugotrajnost. Ušteda od nekoliko hiljada dinara neće se isplatiti ako nećete moći da osigurate performanse koje tražite.

Posebno bitan element su procesor i matična ploča na računaru. Ako želite jaku grafičku karticu, CPU takođe treba biti dovoljno jak kako bi mogao obrađivati i slati informacije dovoljno brzo. Iako je moguće spojiti slabiji procesor i snažniju grafičku karticu (a neki čak preporučuju da su, ako ne možete uložiti u oboje, slabiji procesor i jača kartica bolja kombinacija od slabije kartice i jačeg procesora), pripazite da razlike nisu prevelike.

Treba pripaziti i na dostupan prostor. Pre kupovine prvo proverite imate li uopšte gde da smestiti grafičku karticu, odnosno koliko imate slobodnog prostora.

Proverite kakve izlaze ima grafička kartica i odgovaraju li oni vašim potrebama.

Da li vam treba HDMI ili DVI izlaz? Isto tako, nije svejedno hoćete li spojiti samo jedan ili više monitora. U tom slučaju obavezno proverite pruža li kartica za to dovoljno mogućnosti.

Poenta priče je jednostavna: zavisno o tome kakvo iskustvo želite i kakve igre ćete igrati, tome treba da prilagodite i čitav sistem. Logično je da će VR i 3D igre zahtevati bolju, jaču i bržu platformu.

Istraživanje

Ako ste običan smrtnik kao većina, pa ne poznajete eksperte o grafičkim karticama i u kupovinu nove vas vodi jedino ljubav prema gamingu i veliki entuzijazam, preostaje vam samo jedna stvar: istraživanje.

Ponuda je velika, brojeva je puno. Možda ćete morati provesti sate na forumima istraživajući koja grafička kartica bi vam najviše odgovarala. Najgore što možete da uradite je da odete u prvu prodavnicu i tražite od prodavca da vam nešto preporuči. Oni retko imaju dovoljno znanja, dok na specijalizovanim forumima i stranicama možete dobiti konkretne preporuke. 

Za kraj sledi mali pregled šta pojedini nazivi grafičkih kartica znače kod Nvidijinih, a što kod AMD-ovih kartica. 

Značenje oznaka na AMD Radeon grafičkoj kartici
Značenje oznaka na AMD Radeon grafičkoj kartici
Značenje oznaka na Nvidia GeForce grafičkoj kartici
Značenje oznaka na Nvidia GeForce grafičkoj kartici

 

Posetioce koji su gledali ovaj proizvod takođe su zanimali i proizvodi