Ostali članci

Šta je HDR i kako će poboljšati sliku na tvom televizoru

Kupuješ li novi televizor, sigurno si se susreo s HDR oznakom. Međutim, znaš li uopšte šta ona predstavlja i kako utiče na sliku televizora? Proizvođači televizora žele nam prodati što više novih tehnologija, a HDR je jedna od najpopularnijih. S razlogom ili ne, videćemo u nastavku teksta.

HDR i kvaliteta slike

Šta je HDR?

HDR ili high-dynamic range je visoki dinamički opseg što ti opet verojatno ništa ne znači. Ali recimo to ovako. HDR povećava kontrast između najbelije bele i najcrnije crne boje. U praksi to znači da slika ima bolji kontrast i postaje vernija stvarnosti. 

HDR omogućava da vidiš najsitnije detalje koje bez njega sigurno ne bi video. HDR najčešće deluje kroz dve komponente: 

  • kontrast
  • boja

Kontrast smo spomenuli u startu, dok je kod boja važno da televizor podržava 10-bitni prikaz boja ili bolje rečeno, više od milijardu jedinstvenih boja. Blu-ray, primera radi, podržava 8-bitni sistem što omogućava prikaz spektra od 16 miliona boja. Samim tim jasno je koliki napredak donosi HDR tehnologija. 

Kako će HDR uticati na sliku televizora?

Kako smo i rekli, HDR će tvom televizoru doneti bolji kontrast, a to će mu na kraju i povećati kvalitet slike. HDR nudi življe, bogatije boje i donosi gotovo bioskopsko iskustvo na tvoj televizor. 

Kako se HDR obično nalazi na premium televizorima, jasno je kako takvi televizori imaju i ostale značajke koje sliku čine boljom i kvalitetnijom.  

Ali! (Ništa ne ide bez ali). HDR će sliku poboljšati samo ako je i sadržaj na televizoru HDR kompatibilan. Znači, nemoj očekivati da božićni Sam u kući maraton na RTS-u odjednom izgleda kao da je snimljen u 2021. godini. 

HDR TV

Ono što je problem je što oznaka HDR neće nužno značiti da će televizor imati bolju sliku, čak i kod HDR kompatibilnog sadržaja. Iako ne postoji 100% siguran način dokazivanja kvaliteta HDR-a kod televizora, jedan od najboljih pokazatelja je oznaka/logo Ultra HD Premium ili HDR10. Po pravilu svi televizori s tom oznakom imaju 'pravi' HDR. 

HDR10 i Dolby Vision

Naravno kako bi još malo otežali ionako tešku odluku izbora pravog televizora, proizvođači koriste i različite vrste HDR-a. HDR10 je najčešća, standardna verzija i nju ćeš pronaći kod većine proizvođača. 

Međutim, Dolby je razvio svoju još napredniju HDR tehnologiju koju naziva Dolby Vision. Tako da ako negde naiđeš na Dolby Vision oznaku umesto HDR10, nemoj se brinuti. I ti televizori kompatibilni su sa HDR sadržajem samo imaju drugačije ime. Postoji još i HDR10+, a radi se o Samsungovoj verziji HDR tehnologije.

Dolby Vision će doneti još kvalitetniju sliku zahvaljujući 12-bitnom opsegu boja, odnosno preciznijem opsegu u 10-bitnom sistemu. Međutim, Dolby Vision će značiti i izdvajanje više novca za televizor. Kako je HDR10 'besplatna' tehnologija, nju u svoje televizore mogu implementirati i proizvođači iz budget kategorije televizora. 

Da li je svaki 4K televizor ujedno i HDR TV?

Ne. Iako velika većina televizora ruku pod ruku vodi 4K i HDR, to nije pravilo. Na tržištu ćeš svakako pronaći 4K televizore koji nisu ujedno i HDR televizori, a uz to ćeš morati paziti i na kvalitet HDR-a kod nekih televizora, kako smo već i rekli. 

Da bi tvoj televizor mogao iskoristiti i prikazivati sve prednost HDR tehnologije, mora moći prikazati širi opseg boja. Tačnije, treba podržavati standard DCI-P3 ili Rec. 2020.

Koliko zapravo ima HDR sadržaja?

Ovo je možda i ključno pitanje, ako nisi baš siguran da želiš izdvojiti previše novca za novi HDR televizor. S obzirom na to da su naše televizije tek sada došle do HD signala, nerealno je očekivati u skorijoj budućnosti da slika televizijskih programa ima ikakvu koristi od HDR televizora. 

Trenutno ćeš HDR sadržaje pronaći prvenstveno na streaming servisima poput Netflixa i Amazona, na UHD Blu-ray uređajima, na najnovijim konzolama te na YouTub-u

HDR sadržaji

Za očekivati je kako će s vremenom i broj HDR sadržaja rasti i postati dostupniji na više platformi. 

Treba li mi onda HDR televizor?

I za kraj smo ostavili najvažnije pitanje: Treba li ti HDR televizor? Verujemo da si već do sada stekao svoje mišljenje i imaš u glavi ideju o potrebitosti HDR televizora. 

Naš je zaključak da sa HDR televizorom sigurno nećeš pogrešiti. Prijatno ćeš se iznenaditi kada prvi put pogledaš HDR sadržaj na HDR televizoru i verovatno nikad više nećeš hteti nazad u prosečnost. Ali imaj na umu da ćeš takvo iskustvo ipak platiti malo više. 

S druge strane, ako nisi baš od onih koji žive za kvalitet slike i tražiš novi televizor koji ćeš upaliti tek tu i tamo i na njemu pogledati RTS, Prvu i Pink, nemoj bezveze bacati novac. HDR će u tom slučaju biti nepotreban kao i većina premium karakteristika na televizoru. 

Na kraju sve zavisi od tvojih potreba i želja koje imaš od televizora. Imamo spreman i veliki vodič za kupovinu televizora tako da možeš bez problema kupiti televizor koji će tačno odgovarati tvojim potrebama.

Povezani proizvodi